Labouchère rulet sistem

Labouchere sistem je vrsta rulet strategije za upravljanje novcem, odnosno sistem za „ukidanje“ ili „otkazivanje“ igranja bilo koje igre na sreću, koji posebno dobro funkcioniše sa ruletom. Korišćenje ovog sistema znači da igrač mora osvojiti manje od polovine svojih uloga, da bi na kraju postigao unapred utvrđeni cilj uloga. Mana ovog sistema je da niz gubitaka može primorati igrača na veliku opkladu, ukoliko želi da nastavi sa korišćenjem ovog sistema. On se takođe može svrstati u sisteme negativne progresije. Da biste započeli igranje pomoću ovog sistema, morate odrediti cilj za to koliko novca želite da osvojite. Obično je to najlakše izraziti u određenom broju „jedinica“ – gde vrednost jedinice može biti bilo koji iznos koji želite. Na primer, ukoliko želite da osvojite 100 eura, možete da odredite da vrednost jedne jedinice bude 10 eura, što znači da je vaš cilj osvojiti deset jedinica. Nakon što to uradite, taj iznos ćete razložiti na manje brojeve i zapisati te brojeve u red. Za naš primer, koji možete i vi koristiti, uzećemo sledeći redosled brojeva: 1 2 3 2 2. Oni ne moraju biti isti kao u našem primeru, već je ono što je ključno da ti brojevi iznose – deset. Ukoliko uspete da precrtate svih ovih pet brojeva sa vašeg listića, znaćete da ste postigli svoj cilj. Kao i u mnogim sistemima, poput Martingale-a, u Labouchere sistemu ćete isto ulagati jednake opklade poput klađenja na par/nepar, ili crveno/crno i tako dalje. Kako biste odredili veličinu svog uloga, trebate spojiti prvi i poslednji broj sa svog niza i uložiti toliko jedinica. U našem primeru, brojevi na krajevima našeg niza su 1 i 2. To iznosi ukupno tri jedinice, što znači da bi naša prva opklada trebala da bude 30 eura. Ukoliko naša opklada bude dobitna, precrtaćemo oba broja koja smo koristili za ovo klađenje. Naš red/niz brojeva bi sada izgledao ovako: 2 3 2. Naš sledeći ulog bi iznosio 40 eura (2 + 2 su sada krajnja dva broja, što iznose = 4 jedinice). Radi primera, recimo da smo izgubili ovu opkladu. Broj jedinica koje smo upravo izgubili stavlja se na kraj našeg niza brojeva: 2 3 2 4. Ovo znači da naš sledeći ulog iznosi šest jedinica, odnosno 60 eura. Da biste ispratili ovaj sistem do kraja, moraćete da nastavite sa klađenjem sve dok potpuno ne precrtate sve brojeve u vašem nizu, odnosno ostanete bez i jednog broja, dobicima. U tom momentu se završava Labouchere sistem, a vi dostižete cilj koji ste odredili pre nego što ste počeli sa igrom.

Očigledna prednost Labouchere sistema je u tome što nije potrebno da postižete konstantne pobede da biste na kraju ostvarili svoj cilj. Budući da nizu brojeva dodajete samo jedan broj pri svakom gubitku, a precrtavate dva broja svaki put kada pobedite, dovoljno je da pobeđujete samo trećinu vremena, da biste održavali svoj niz. Ovaj sistem razlikuje se od sebi sličnih u tome da ćete morati povećati svoje uloge, ukoliko se dogodi da izgubite niz. Međutim, efekat i uticaj loše sreće ovde je mnogo manji nego u Martingale sistemu, gde se vaši ulozi uvek udvostručuju. Promena veličine uloga je, umesto toga, mnogo postepenija u Labouchere-u, što ovaj sistem čini lakšim za većinu igrača. Pre nego što se odlučite za Labouchere sistem, trebali biste razmotriti nekoliko stvari. Iako deluje da biste uz ovaj sistem često pobeđivali (što je tačno), trenuci kada izgubite koštaće vas mnogo. Iako se vaši ulozi neće povećavati brzo kao u Martingale-u, oni mogu postati poprilično veliki. Takođe, budući da vas jedna pobeda neće vratiti na vaš minimalni iznos za klađenje, često će biti potrebno nekoliko velikih uloga da biste se vratili na pravi put, nakon gubitničkog niza. Međutim, to ne znači da Labouchere rulet sistem nije za vas. Ovo je sistem koji od vas zahteva da razmišljate malo više nego drugi sistemi, zbog čega je interaktivniji od većine ostalih sistema i strategija za klađenje. Takođe, postoji određeno uzbuđenje koje se javlja kada se približite cilju, što Labouchere-u čini mnogo zabavnijim za igranje. Ukoliko želite da igrate pomoću prijatnog sistema, koji vam može pomoći da ostanete usredsređeni na ispunjavanje određenog cilja dok igrate, Labouchere je definitivno izbor za vas.

Obrnuti Labouchère sistem

Ovaj sistem, kao pod-vrsta standardnog Labouchere sistema, proslavio se kada ga je navodno koristio Norman Leigh još davne 1966. godine i uz pomoć njega osvojio velike sume novca u kazinima u Francuskoj. On je smatrao da je korišćenjem običnog Labouchere sistema vrlo lako izgubiti novac, te je odlučio da preokrene taj sistem i poboljša svoje šanse za dobitak. Kao što smo objasnili, kod Labouchere sistema zapisuje se niz brojeva, a količina uloga se zatim određuje tako što se saberu prvi i poslednji broj u nizu. U slučaju gubitka, on se dopisuje na kraj niza, a u slučaju dobitka, prvi i poslednji broj u nizu se precrtavaju, sve dok se ne precrtaju svi brojevi u postojećem nizu. Norman Leigh je okrenuo Labouchere sistem „naopačke“, tako što je dopisivao brojeve na kraj niza nakon svakog dobitka, umesto gubitka, a nakon gubitka precrtavao brojeve sa kraja niza i ovim sistemom iskorištavao dobitničke nizove. Kada se Labouchere sistem igra obrnuto, menja mu se i cilj. Igrač više ne bira iznos koji treba da dobije, već količinu koju treba da rizikuje, odnosno uloži. Ovaj sistem pruža zapravo mnogo dobrih pravila za igrača. Ograničava gubitak na bilo kojoj pojedinačnoj seriji i tera igrača da uspostavi i održava određenu količinu novčanog resursa. Mana Obrnutog Labouchere sistema je što igrač zauzima suprotnu stranu opklade. Uz tradicionalni sistem, igraču je potrebno da osvoji tek nešto više od 33% svojih opklada. Kod obrnutog sistema, potrebno je da igrač izgubi nešto više od 33% svojih opklada, odnosno uloga, da bi potpuno izgubio sav svoj novac.