D’Alembert rulet sistem

D’Alembert rulet strategija, dobila je svoj naziv po Jean-Baptistu le Rond d’Alembertu, poznatom francuskom matematičaru iz 18. veka, koji je verovao da što više puta novčić koji se baca padne na stranu „glave“, to su veće šanse da će sledeći put pasti na stranu „pisma“. Ovaj sistem vrlo je sličan Martingale rulet strategiji i smatra se njenom manje rizičnom verzijom. Progresija po kojoj je zasnovana je negativnog tipa i dosta slabija, doduše, ali to ide zajedno u paketu sa manjim ukupnim rizikom. Takođe, šanse da igrač bankrotira ili dođe do limita maksimalnog uloga na stolu, pre nego što uspe da nadoknadi prethodne gubitke su daleko manje. U svakom slučaju, D’Alembert sistem definitivno ima i svojih prednosti i mana, kao i svaki drugi sistem, kada govorimo njegovoj praktičnoj primeni. On takođe koristi spoljašnje vrste opklada, to jest jednake opklade. Da biste koristili D’Alembert sistem, prvo morate odrediti iznos za klađenje koji želite da ulažete tokom igranja. Dobar iznos, za početak, je minimalni ulog stola za kojim igrate (za ovaj primer ćemo reći da je to, na primer, 10 eura, iako nema ništa loše u tome da uložite i više, ukoliko želite). U svakom slučaju, definitivno biste trebali da odaberete iznos koji je samo mali deo maksimalnog uloga stola, ukoliko želite da budete u mogućnosti da ispratite ovaj sistem do kraja. Taj iznos ćemo nazvati jednom „jedinicom“. U D’Alembert sistemu ćete praviti jednake novčane opklade, tj. uloge. Odaberite opkladu po vašem izboru (crveno/crno, par/nepar itd.) i stavite na nju početan ulog od jedne jedinice. Ako pobedite, možete jednostavno staviti još jedan ulog od jedne jedinice na svoj sledeći krug. Ukoliko ipak izgubite, treba da povećate vašu sledeću opkladu za još jednu jedinicu (na ukupno dve jedinice). Svaki put kada izgubite, iznos vašeg uloga povećavaće se za jednu jedinicu. Svaki put kada pobedite, iznos vašeg uloga smanjujete za jednu jedinicu. Naravno, nikada ne možete uložiti manje od vaše početne, jedne jedinice iznosa, čak i ako dospete do veoma dugog pobedničkog niza. U D’Alembert sistemu ne postoji maksimalni ulog ili maksimalni broj jedinica na koje biste bili spremni da stavite ulog (osim onih koje su nametnute ograničenjima stola). Međutim, dozvoljeno je da postavite nižu granicu za sebe, ukoliko želite da osigurate da se vaše opklade ne otmu van kontrole. Na primer, možete odlučiti da nikada ne uložite više od pet jedinica, bez obzira na to šta sistem nalaže.

Pomenuli smo da se ovaj sistem zasniva na pogrešnoj ideji, koju je matematičar D’Alembert imao: ideji da će novčić koji je pao na „glavu“ nekoliko puta za redom, verovatnije pasti na „pismo“ pri sledećem bacanju. Kao i novčić, točak ruleta zapravo nema „sećanje“ na svoje prethodne okrete. Iako biste očekivali da će, dugoročno gledano, podjednako često loptica pasti, na primer, na crvenu i crnu boju, to nema uticaj na nizove u kratkom roku i ne garantuje savršenu ravnotežu između dve boje, u ovom slučaju. Pored toga, igrači koji koriste ovaj sistem rizikuju da uđu u kolotečinu iz koje je teško izaći. Ukoliko izgubite nekoliko uloga za redom, trebaće vam nekoliko pobeda kako biste povratili izgubljeni novac. Na primer, izgubili ste četiri uloga za redom i snizićete svoj ulog za 10 jedinica. Međutim, ako osvojite sledeću opkladu, dobićete dobitak od samo pet jedinica. To je u suprotnosti sa Martingale sistemom, pri kojem je igraču zagarantovan profit, nakon bilo koje opklade koja dovede do pobede. Najveća prednost D’Alembert sistema je u tome što je spor i stabilan način igranja ruleta. U poređenju sa poznatijim Martingale sistemom, rizik od katastrofalnih gubitaka je vrlo nizak, jer nikada ne duplirate svoje uloge. U suštini, ovaj sistem od vas ne traži da panično vijate da nadoknadite velike gubitke, već vam daje šansu da ih povratite tokom nekoliko sledećih uloga. S druge strane, vaši dobici će uglavnom biti podjednako veliki, kao i u Martingale-u, kada postignete pobednički niz. D’Alembert sistem je savršen za igrače koji žele malo zabave i uzbuđenja koje dolazi sa korišćenjem Martingale sistema, ali koji ne žele (ili ne mogu da priušte sebi) da prave velike novčane uloge, koji su ponekad potrebni u tom sistemu. Stoga, ovo je pravi izbor za vas ukoliko smatrate da je Martingale previše rizičan i izvlači vas izvan vaše zone komfora, a odgovara vam njegova suština.

Agresivni D’Alembert sistem

Kao što smo već pomenuli, standardna D’Alambert strategija podrazumeva da pri svakom gubitku povećavate svoj ulog za jednu jedinicu, a da pri svakom dobitku smanjujete svoj ulog za jednu jedinicu. Glavni problem kod ovog sistema je to što u slučaju loše sreće, ulozi prelaze na viši nivo i ponekad je teško vratiti se na svoj početni ulog. U slučaju da se nula pojavi par puta za redom, to je čak i u suštini nemoguće. Agresivni D’Alambert sistem pokušava da prevaziđe ovaj problem tako što u slučaju dobitka ne umanjujete svoj ulog za jednu jedinicu, već ga umesto toga držite na istom nivou, odnosno istim, sve dok ne dođete do gubitka, kada ponovo podižete ulog za jednu jedinicu. Na ovaj način se, pomoću dobitnog niza, može povratiti prethodno izgubljen novac. Ipak, i ovaj sistem ima svoju negativnu stranu, jer u slučaju da se loša sreća nastavi, gubici će se samo povećati i to više nego u običnom D’Alambert sistemu. U svakom slučaju, bitno je postaviti sebi ograničenje za gubitke i isto tako i granicu nakon koje prestajete sa sistemom i napuštate igru sa zarađenim profitom. Veoma je važno držati se svojih limita, jer, što je sistem agresivniji, to su više mogući i veći gubici.